
Česká ekonomika na rozcestí – jak ji nastartovat do budoucna?
Obsah dílu
Živnostníci a zástupci malých a velkých podniků ze všech odvětví a regionů Česka se sešli v Praze, aby debatovali o zlepšení podnikatelského prostředí na následující čtyři roky.
Prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček upozornil na stagnující státní investice a přílišnou byrokratickou zátěž podnikatelů. Zhruba 80 % regulace podle něj pochází z Evropské unie, proto se musí přístup změnit také tam.
"My potřebujeme jako podnikatelé svobodu, protože svoboda přináší inovace, iniciativu. Svoboda je to, co táhlo Evropu dopředu, a my se k tomu musíme vrátit, řekl na sněmu Hospodářské komory její prezident Zajíček.
Části dílu
Richard Hindls, bývalý člen Národní rozpočtové vlády
Petr Zahradník, ekonom, BeePartner, člen Národní ekonomické rady vlády
Radek Špicar, viceprezident, Svaz průmyslu a dopravy ČR
Marek Janáč, dokumentarista
Valburga Vavřinová, historička a spisovatelka
Přehled dílů
Dohoda, nebo válka o americká cla pro EU?
Americký prezident Donald Trump odložil platnost takzvaných recipročních cel. Místo od zítřka, by měly nově začít platit až od prvního srpna. Evropská unie se snaží uzavřít s USA obchodní dohodu a zvýšení tarifů tak odvrátit. EU je jako celek největším obchodním partnerem Spojených států. Dosud udržovaly USA a EU cla na nízké úrovni. Při dovozu evropského zboží do USA byla průměrná celní sazba 1,47 %, zatímco v EU činilo průměrné clo 1,35 % při dovozu amerického zboží.
Schůzka Trumpa s Netanjahuem o příměří s Hamásem
Nepřímá jednání mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás o příměří a rukojmích skončila bezvýsledně. Hamás opakuje, že jeho klíčovými požadavky je trvalé ukončení bojů v Pásmu Gazy a odchod izraelské armády z tohoto území. Izrael naopak usiluje o zničení vojenských a vládních struktur Hamásu v Pásmu Gazy.
Premiér Netanjahu dnes míří do Bílého domu. Bude jeho schůzka s Trumpem novým impulsem pro mírové rozhovory?
Masivní výpadek proudu v Česku
Počasí — Masivní výpadek proudu v Česku
Česko čekají za tři měsíce sněmovní volby
Volit nové poslance budeme v pátek 3. a v sobotu 4. října. Strany a hnutí mají čas na odevzdání kandidátních listin do 29. července. Češi pobývající v zahraničí budou poprvé moci volit korespondenčně. Musejí být ale nejpozději 24. srpna přihlášeni do voličských seznamů u zastupitelských úřadů.
Kdy zveřejní strany a hnutí své volební programy?
Jaký je dosavadní průběh předvolební kampaně?
Jak moc strany a hnutí zatěžují jejich kauzy?
Jak se v Česku hospodaří s vodou?
Bude jí v budoucnosti dostatek?
Hospodaření státu a vývoj ekonomiky v roce 2025
Ministerstvo financí zveřejní výsledek státního rozpočtu za první pololetí. Loni ve stejnou dobu činil schodek 178 miliard korun. Až na 280 miliard korun může podle ministra financí Zbyňka Stanjury /ODS/ stoupnout schodek státního rozpočtu příští rok. Klíčový vliv budou mít rostoucí výdaje na obranu a financování výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.
Podaří se letos dodržet plánovaný schodek ve výši 241 miliard korun?
Je reální čekat v dohledné době návrat k nižším deficitům?
Den ozbrojených sil – jaká má být česká armáda?
Národní památník na pražském Vítkově se po roce stal opět centrem Dne ozbrojených sil
Prezident Petr Pavel i ministryně obrany Jana Černochová /ODS/ poukázali na nezbytnost zvýšit obranné výdaje a připomněli závazek, na němž se v minulém týdnu shodly členské státy Severoatlantické aliance (NATO). Pavel zároveň upozornil, že Česko podle něj příliš dlouho vybíralo mírovou dividendu. Slavnostního nástupu se zúčastnil i náčelník generálního štábu Karel Řehka.
Den ozbrojených sil ČR připadá na 30. červen. Od roku 2002 připomíná den, kdy se v roce 1918 českoslovenští legionáři ve Francii přísahou zavázali ke službě budoucí Československé republice a položili tak základ samostatné armády. V pondělí vybraní vojáci přebrali resortní vyznamenání. Dostalo je 129 z nich a jeden útvar.
Jaká má být česká armáda? Napište nám své názory a další dotazy. Věnovat se jim budeme v dnešní 90' ČT24 po osmé večer.
Tři měsíce do sněmovních voleb – dolní komora míří do finále
Dolní komora míří do finále. Do sněmovních voleb zbývají tři měsíce. Tématu se bude podrobněji věnovat dnešní 90' ČT24.
Summit EU – shodnou se lídři na dalších sankcích proti Rusku?
Situace na Blízkém východě, evropská obrana nebo migrace – témata aktuálního summitu Evropské unie v Bruselu. Prezidenti a premiéři členských zemí by se mohli také shodnout na 18. balíku sankcí proti Rusku a prodloužení těch stávajících o dalších šest měsíců.
Napište nám vaše dotazy a podněty k tématu. Věnovat se jim budeme po osmé večer na ČT24.
Summit NATO v Haagu – kolik mají státy dávat na svou obranu?
V nizozemském Haagu probíhá dvoudenní summit Severoatlantické aliance, jehož ústředním tématem je zvyšování výdajů na obranu a podpora Ukrajiny napadené Ruskem. NATO po navýšení obranných výdajů k pěti procentům HDP bude velmi silné, řekl prezident USA Donald Trump v Haagu. Generální tajemník Severoatlantické aliance Mark Rutte považuje za zásadní také navýšit výrobu v obranném průmyslu, mimo jiné munice. Očekává se shoda spojenců nejen na tomto, ale také na pokračující podpoře Ukrajiny, bránící se ruské vojenské agresi. Na okraj summitu se uskuteční schůzka mezi Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Tématu se bude podrobněji věnovat dnešní 90' ČT24. Napište nám své dotazy a podněty.